Se veled, se nélküled

Azon gondolkozom, most vajon hányan vagytok akik éppen az egereket itatják egy szakítás miatt? Vagy most jöttetek megint össze és nyugodt, gyógyult szivecskével szeretitek egymást ismét? Szerintem ezeket az élethelyzeteket már mindannyian átéltük, legalább egyszer. 

Szakítás, dráma, sírás – rívás, kibékülés, megnyugvás, majd ismételd ugyanezt párszor. 

Akadnak olyan párok, ahol ez az állapot eltarthat akár évekig is. Bármennyire is furcsának tűnik, de a nők hajlamosabbak ezen hegy/völgy állapotot romantikus szemszögből felfogni. Az érzelmileg túlfűtött helyzetek, az érzelmi hullámok, fájdalom, elveszítés, majd egy újabb udvarlás után egymásra találás folyamata egy konstans izgalmi állapot. Unalomnak és közönynek nincs helye. Garantált a szappanopera high/low feeling!

Pont, mint a bumeráng, időről időre eldobod, de visszajön. Majd ő dob el és te is visszamész. Talán más és más forgatókönyvvel, de a sztori vége mindig ugyanaz. Bár drága nagyanyáink óvva intettek minket a „felmelegített káposztától”, manapság a mikróval minden megoldható. Az a baj, hogy a nagyiknak igaza volt. Pontosan ezek az őrűlt ismétlődő egyszer fennt egyszer lennt állapotok idővel teljesen kikészítenek mindenkit. Testileg és lelkileg is, melegágya lehet számtalan betegség kilalakulásának.

A legutóbbi kutatást ezzel kapcsolatban a Missouri Egyetemen végezték, ahol összesen 545 pár kapcsolatát vizsgálták, egyharmadukra jellemző volt ez a bumeráng effektus. Egyértelműen kimutatták, hogy az újból „összejövés” az ex partnerrel kifejezetten káros hatással van mentális jólétünkre. Azoknál az egyedeknél, akik ilyen párkapcsolatban éltek, sokkal magasabb szinten tapasztaltak durva bánásmódot egymás iránt. Szintén jellemző volt rájuk az alacsonyabb szintű elkötelezettség, valamint gyengébb kommunikációs készségek. Ezek éppen elegek ahhoz, hogy mentális diszkomfortot okozzanak és kialakuljanak depresszióra, szorongásra jellemző tünetek, esetlegesen maguk a betegségek is. Minnél többször jött létre a szakítás – kibékülés, annál magasabb eséllyel alakultak ki a betegségek.

De miért is megyünk vissza?

Talán mások számára teljesen egyértelmű, mint külső szemlélők – a kapcsolat sosem fog működni. De aki benne van, teljesen másképpen éli meg a dolgokat. Ha különösen olyan személyiség jegyekkel rendelkezik, melyek meggátolják magát az elengedés folyamatát. Egyszerűen képtelenek megtenni, lezárni, és egy tiszta lappal indulni. 

A kutatás résztvevőinél gyakran előjöttek a szokásos indokok, melyekkel egy házasság megszakításnál szoktak szembesülni. Közös házban élnek, az anyagiak nem megoldhatóak szétválásnál, a gyerekeknek szükségük van mindkét szülőre a családban. Egy másik gyakori ok, hogy „ha már ennyi időt töltöttünk együtt és átmentünk sok mindenen, miért dobnánk mindezt el?”A veszteséget sokan nehezen tudják elfogadni. Az a baj, hogy ha az újrakezdés indokai a megfelelés vagy a kényszer, komfort, akkor előbb – utóbb aggodalmat fog okozni, mely betegséghez vezethet. Egyszer, kétszer, háromszor, minnél több az alkalom, annál veszélyesebb a helyzet. Lehet, hogy pont az az „adjunk neki mégegy esélyt” fogja teljesen összetörni a szívűket.

Megéri átélni ezeket a fájdalmakat? Talán egy próbát megér, hogy elosszlassuk kételyeinket.

Biztos vagy benne, hogy nem te gondoltad másnak a kapcsolatotokat, mely valójában nem is tökéletes? Ha a szakítás után magányosnak érzed magad, biztos, hogy nem csak az egyedüllét elleni félelem hajt az újrakezdés gondolata felé? Tényleg annyira csodás volt, ahogyan visszaemlékszel? Tökéletesen képes vagy arra, hogy elfelejtsd a rosszat és a szomorúságokat, ha éppen valaki borzasztóan hiányzik neked. 

Talán a szakítás és az egyedüllét segített neked abban, hogy jobban átlásd a dolgokat. Néha szükség van arra, hogy különváljatok és egyenként átgondoljátok a kapcsolatot. Tisztán látni a problémákat amivel küzdöttetek. Ahogyan a mondás szól:” A távolság olyan, mint a szél, a kis tüzeket eloltja, a nagyokat fellobantja.” Ha az utóbbi jellemző rátok, ezalatt a különlét alatt mindketten rá fogtok jönni miért lehettek hálásak egymásnak, van még dolgotok együtt.

Fontos tényező átgondolni mik voltak azok az okok, melyek a szakításhoz vezettek. A külső tényezők befolyásolták a dolgok menetét, vagy egyszerűen valaki megváltozott? Ha az okok esetleg egy stresszes munkából adódtak vagy közvetlen családi problémákból, akkor érdemes megpróbálni mégegyszer, ha ezek megváltoztak és jobbra fordultak vagy megoldódtak. A háttérben meghúzódó stressz gyakran meggátolja tiszta itélőképességeteket. Ha ezt a stresszes állapotot fel lehet oldani, és megtalálni mi okozta, nagy esély van a sikeres újrakezdéshez. 

A legfontosabb kulcsa a ennek a helyzetnek a bizalom. Teljesen mindegy, hogy te hagyod el a másikat, vagy fordítva, egy szakítás mindig borzasztó. Amikor szerelmesen kimondjátok egymásnak, hogy szeretlek, abban rengeteg dolog van, de a legalapvetőbb kijelentés mindenképpen: „Nem foglak bántani.” És egészen addig el is hiszitek egymásról, míg valaki megszegi ezt és szakít. Magával viszi ezt a bizalmat...

Meg tudjátok érteni miért szakított a másik? Megbíznál benne ismét, vagy aggódnál hogy megismétlődik? Melletted maradna akkor is ha esetleg egy rosszabb passzban leszel majd? 

Egy jó párkapcsolat alapja a bizalom. Ha megvan, akkor minden jóvá fordulhat!

Biztos, hogy meg tudod védeni magad mégegy csalódástól? Megváltozott valaki, és ha igen ki? Inkább te érzed, hogy sokat fejlődtél hozzá képest, vagy fordítva van? Közös hangon vagytok még? Egy hajóban eveztek? Ha ezekre a kérdésekre meg tudod adni a válaszokat, akkor tisztábban átlátod a dolgokat. Egy a lényeg, ne legyél olyan helyzetbe, ahol visszamész azért, hogy ismét pofonokat kapj. 

Vissza kell menned ahhoz, hogy bármerre is tovább tudj lépni! Ha nem teszed meg, mindig azon fogsz morfondírozni: „Mi lett volna ha?” Mégha nem is találod a legjobb ötletnek, egy próbát megér, hogy lezárd magadban a kétségeidet és azt mondhasd magadnak, legalább megpróbáltad. Lehet, hogy tanulva a hibáitokból másodszorra minde flottul megy majd. Az is megeshet, hogy rájöttök, mégsem megy ez nektek, más elképzeléseitek vannak egy kapcsolatról. Ez a REALITY CHECK. Visszamenni és megnézni/megbizonyosodni arról, hogy vajon jól döntöttél? 

Ha a fennti kérdésekre meg tudod fogalmazni a válaszaidat, akkor sokkal közelebb állsz majd a megoldáshoz a bumerángoddal kapcsolatban. Ha még így sem sikerült teljesen meggyőznöd magad, itt egy pár tipp amely segítségedre lehet.

Hogyan működhet egy újrahasznosított párkapcsolat?

  • A puding próbája az evés. Teszteld le, kóstolgasd meg, mielőtt kiválasztanád megint.

  • Mérd fel mekkora az elkötelezettség a másik felől.

  • Fogadd el, hogy a kapcsolat már nem lesz ugyanolyan. De nem is akarnád, hiszen úgy nem működött. A régi kapcsolat elmúlt, ez egy teljesen új lesz.

  • Ha nem tudsz megbocsájtani, ne menj vissza.

  • Tiszteljétek egymást és ne emlegessétek fel a múltbéli hibákat. Ez senkit sem segít az előrelépésben.

  • Ne beszéljetek arról, mi történt a szakítás alatt, amíg külön voltatok. Lefolyt víz a Dunán. (kivétel persze ha valami szuper rosszat csináltál és előbb – utóbb ki fog derülni!)

  • Nem segít az újrakezdésben, ha arról beszéltek, ki mikor szexelt, kivel volt együtt. Töröljétek ki a különböző társkereső applikációkat, esetleges üzeneteket. Ha kell tudassátok mindenkivel direkt módon, hogy ismét párkapcsolatban vagytok. 

  • Egy hajóban eveztek ismét, egy új csapatban!

  • Az ÉN – ből MI lesz. Viselkedjetek is így, dolgozzatok együtt a kapcsolaton.

  • Beszéljetek meg egy időintervallumot. Ha ez alatt nem sikerül létrehozni egy boldog, kiegyensúlyozott párkapcsolatot, akkor nem is fog menni. Merjétek kimondani, hogy vége.

  • Óvatosan az első adrenalin lökettel, amelyet az újrakezdés izgalma vált ki. Legyetek képesek tisztán dönteni, ha a rózsaszín köd felszállt.

  • Régi szokások gyakran halnak teljesen meg. Egy – két alatt megláthatjátok mik ezek és boldogultok – e velük.

  • Az egészséged és a jóléted fontosabb, mint a kapcsolat megléte. Ezt tartsd szem előtt.

  • Légy pozitív és rugalmas, de azért óvatosan.

  • Ha azt tapasztalod rövid időn belül, hogy nincs változás, minden a régi, ideje behúzni a féket és irányt váltani.

Jön a jóidő, ideje próbára tenne ezeket a bumerángokat, mit tudnak. Csak óvatosan a dobálással, egyszer bőven elég ha visszajön!

Jó.Pár.Terápia