A családi kommunikációról

Gyakran amikor a kommunikációt említitek, sokszor csak a verbális információ közlésre gondoltok. Megbeszéltük, elmondtam, kibeszéltük, átrágtuk.

Ez teljesen egyértelmű, de ne feledjétek, ebben a cselekedetben helye van az érzelmeknek is. Őszinteség, bizalom, tisztelet, aggódás mind a részét képezi a családon belüli kommunikációnak. Legtöbbször a verbális kifejezés mellé társulnak fizikális megnyilvánulások is, mint a gesztusok, egy pillantás, kacsintás, apróbb érintések, ölelés. Ebben a folyamatban tudják a családtagok kifejezni vágyaikat, szeretetüket, elvárásaikat és gondolataikat egymás iránt. Szakértők szerint összesen négyfajta családi kommunikáció létezik:

  • Egyenes (tiszta, világos) és közvetlen 

  • Egyenes és kitérő

  • Kibuvó és közvetlen

  • Kibuvó és kitérő

Mindegyik stílusnak megvannak az előnyei és hátrányai, ez a személytől és a szituációtól függ, melyiket fogja alkalmazni egy adott beszélgetésben.

Minden kapcsolatban vannak hullámvölgyek, de az attól még nem lesz rossz kapcsolat. Rossz csak akkor lesz, ha a felek úgy döntenek, hogy nem oldják meg benne a benne lévő problémákat, és hagyják, hogy a probléma uralkodjon el rajtuk és a napi kommunikációjukon.

Szerencsére rengeteg olyan trükk és praktika áll rendelkezésetekre, melyel megkönnyíthetitek a mindennapos kommunikációt egymás közt.

A fókusz az előnyökön legyen és ne az elveken!

A család az a hely, ahol ugyan akadhatnak szigorú szabályok egyes területeken, de hosszú távon a flexibilis és mindenki által teljesíthető és tartható megegyezések lesznek a célra vezetőek.

Például, lehet, hogy volt egy olyan szabályotok, hogy este 10 –kor mindenki elmegy aludni, vagy legalább is visszavonul, csöndben van. De lehet, hogy valaki pont akkorra fejezett be egy határidős munkát, vagy éppen egy hosszabb házi feladatot, fürdést, bármely egyéb tevékenységet. Igénye lenne a kommunikációra, de a szabály ellen szól. Ebben az esetben érdemes egyes lehetőségekre átszabni ezt a megegyezést.

Legyetek felxibilisek az adott helyzettel szemben. Egy családban mindig meg kell találni az alkalmas időt, teret és a módot ezekhez a beszélgetésekhez. Ha csak a szabályokhoz ragaszkodtok, akkor az egész helyzetnek lesz egy hivatalos jellege, elveszik benne a lazaság, a meghitt hangulat. Hosszútávon feszültségekhez vezethet.

Csak pozitívan!

A gyakori negatív hozzáállás és a szarkazmus alááshatja a családban a jó hangulatot, meghittséget, a közvetlen kommunikációt. Próbáljátok meg az esetleges kritikákat konstruktív formában kifejezni:

„Nekem ez nem tetszik amit csinálsz, arra gondoltam, hogy úgy is csinálhatnád, hogy...”

Biztos megfigyeltétek már, hogy nálatok is akad a családban olyan aki hajlamos a szarkasztikus megjegyzésekre. Ők talán észre sem veszik, de ez másoknak hosszútávon bántó is lehet. Ezért gyakran ezek a beszélgetések kínos csendbe torkollanak, ahol a másik fél inkább kivonja magát a helyzetből.

Nyugodtan kijavíthatsz bárkit, meggyőzheted őket magad igazáról, csak ne bántó módon tedd. A pozitív kommunikáció sokkal hatásosabb a negatív kritikánál. A kreatív kritika is segítségetekre lehet, hogy jobban megértsétek, segítsétek, és támogassátok egymást.

A túlzásokat hagyjuk el!

Sokan szerettek túlzásokba esni amikor kifejezitek érzelmeiteket. Ez segít a belső frusztráció feloldásában, úgy érzitek „kiadtátok” magatokból. Sajnos ez számotokra megkönnyebülést jelenthet ugyan, de ha gyakran fordul elő akkor ez megzavarhatja a harmónikus családi együttléteket.

Családtagjaitok egy idő után megunhatják ezeket az indokolatlan érzelmi kitöréseket, kerülni fogják ezeket a helyzeteket. Próbáljátok meg kevésbé hevesen és racionálisabban kifejezni érzelmeiteket, gondolataitokat az aktuális problémával kapcsolatban. 

Több legyen, mint egyszerű információ közlés!

Ha együtt a család, adott egy harmónikus, oldott hangulat, melyben mindenki kellemesen érzi magát. Amikor a szülők a gyerekekkel vannak,akkor biztonságban, szeretettel körülvéve érzik magukat. Hasonló az érzés amikor testvérek töltenek minőségi időt egymással, érezhető az a melegség, mely egymás szeretete vált ki. 

Fokozhatjátok ezt a fantasztikus hangulatot egy jóleső öleléssel, egy nagy pacsival, egy kis cirógatással, akár egy puszival vagy kacsintással is egyaránt. Ne csak ti beszéljetek, hagyjátok a testeteket is beszélni!

Légy egyenes és lényegretörő!

A legegyszerűbb ha megpróbáljátok a kommunikáció ezen módját. Néha nehéz egyenesen megfogalmazni mondandódat anélkül, hogy aggódnál,esetleg  megbántod vele a másikat. Viszont ha gyakran alkalmazod a tiszta és lényegretörő módot, letisztultabbak és egyértelműek lesznek a beszélgetések. Nem fogja senki azon törni a fejét vajon mit is akart a másik mondani igazából. Foszlassátok el a kétségeket, sok kellemetlenségektől kímélitek majd meg magatokat. 

Minnél gyakrabban, annál jobb!

A családi kommunikáció nem csak előre megbeszélt időkben történhet. Találjatok spontán alkalmakat, amikor lehet, hogy csak egy pár percre, de meg tudjátok osztani egymással a napi történéseket, gondolataitokat. Fontos, hogy tudjátok, mindig akad valaki aki meghallat titeket. A kölcsönös nyitott, őszinte kommunikáció segít egy bensőséges, szeretetteljes légkör meglétéhez és fenntartásához. 

Jó.Pár.Terápia