Szex tévhitek
Szexuális tévhitek: avagy az intimitás rejtélyei vs. valóság
A szexualitás a mindennapi életünk természetes és szerves része, melynek nem csak a fizikai, hanem érzelmi és pszichológiai oldalai is fontos szerepet játszanak az egyes együttlétekben. Rengeteg tévhit és félreértés kering az intimitással kapcsolatban, melyek akadályozzák a valós és egészséges szexuális élet kialakulását.
Ezek a tévhitek negatívan hatnak az önértékelésre és személyes kapcsolatainkra, olykor komoly társadalmi és kulturális hatásuk is van. Fontos beszélni ezekről a tévhitekről, hiedelmekről, mítoszokról, hogy mindenki megtalálhassa a számára kielégítő szexuális életet.
Tévhit – „a férfiak mindig készen állnak a szexre”
Az egyik leggyakoribb és egyben legkárosabb tévhit, hogy férfiak mindig készen állnak a szexre. Kétlábon járó „szex robotok” akik bárhol, bármikor, bárkivel tudnak szexelni. Legalább is, a tévhit ezt sugallja, ezzel ellentétben a nők kevésbé érdeklődnek iránta.
Az igazság az, hogy a szexuális vágy és szükséglet
egyéntől,
nemtől,
személyiségtől,
kórtól függően teljesen változó.
Gyakran belső és külső tényezők egyaránt határozzák meg az adott egyén szex iránti vágyát. Az
aktuális érzelmi állapot,
az adott kapcsolat minősége,
a kölcsönös vonzalom megléte,
a stressz szintje mind hatással lehet a férfiak libidójára.
A férfiak vágya és teljesítőképessége az életkorral változhat. Az életkor előrehaladtával a tesztoszteronszint csökkenhet, ami befolyásolhatja a libidót és a szexuális képességeket. Egyes egészségügyi problémák, mint például a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, szívbetegség mind befolyásolhatják a férfiak szexuális vágyát és életét.
Ez a téves állandó szexuális készség csökkentheti az intimitás és érzelmi kapcsolódás fontosságát. A szexuális kapcsolat nem csak a fizikai kontaktusról szól, hanem az érzelmi kötődésről és a közelségről is.
2. Tévhit – „a partnerek egyszerre jutnak el az orgazmushoz.”
A következő tévhit, amit legtöbben láttunk, hallottunk, hogy nincs annál csodálatosabb, mint amikor a partnerek egyszerre jutnak el az orgazmushoz.
Hányszor tapasztaltuk már filmekben, különböző erotikus tartalmakban, hogy óriási élvezettel kérdezik meg egymástól közben, hogy: „igen, készen állsz, mindjárt elélvezek, uh oh én is.”
Itt az igazság almája elég messze esett a mítosz fájától. Ez az elvárás gyakran felesleges nyomást gyakorol a partnerekre és elvonja a figyelmet a szexuális élmény valódi lényegéről.
A nők és a férfiak szexuális válaszreakciói igen eltérőek. Ezek teljesen normálisak, a férfiak gyakran gyorsabban érik el az orgazmust, a nőknek több előjátékra és stimulációra van szükségük az orgazmus eléréséhez. Ilyenkor úgymond „erotikus flowban” vannak, átadják magukat az érzéseknek.
Az orgazmus elérése nem feltétlenül az egyetlen célja a szexuális élvezetnek. A közös vonzalom, az izgalmi szint, a partner közelsége és a kölcsönös érzelmi kapcsolódás ugyanolyan fontosak és kielégítőek lehetnek egyes szexuális együttlétek során.
3. Tévhit – „a nők nem szeretnek kezdeményezni”
Egy elég régimódi és jól belénk vésett tévhit, hogy a nők nem szeretnek kezdeményezni. Ha egy férfi igazán akar, akkor tesz érte... Egy rendes nő nem viselkedhet így... Hányszor hallottuk már ezeket a mondatokat?
A mindennapi életeben teljesen természetes, hogy a kezdeményezés nem csak a férfiak „feladata”, a nők is aktívan részt vehetnek a szexuális kapcsolatok kialakításában. A nők is szeretik kifejezni vágyaikat és szexuális igényeiket, különösen izgalmas lehet számukra.
Egy kielégítő szexuális kapcsolatban mindkét fél részéről érkezhet a kezdeményezés. Ez hozzásegíti a párokat a felszabadult és spontán együttlétek megteremtéséhez. Azok a nők, akik aktívan kezdeményeznek, gyakran kielégítőbb szexuális életet élnek. A kezdeményezés lehetőséget ad arra, hogy a nők megosszák partnerükkel, mire vágynak, és hogyan szeretnék az intim perceket tölteni. Ez növeli a szexuális elégedettséget és élvezetet.
4. Tévhit – „ a méret számít, minél nagyobb, annál jobb.”
Egy óriási mítosz, hogy a méret számít, minél nagyobb, annál jobb.
A férfi nemi szerv méretével kapcsolatos tévhitek a legelterjedtebbek és talán az egyik legkárosabbak.
Az egyes filmek, pornográf tartalmak, a közösségi média gyakran azt próbálják elhitetni és szemléltetni, hogy a nagyobb méret egyenlő a jobb szexuális teljesítménnyel és az elégedett partnerrel. Ez abszolút nem egyezik a valósággal, a nők számára a pénisz mérete nem a legfontosabb tényező a szexuális elégedettséghez.
Minden egyénnek eltérő biológiai adottságai vannak. Egy pár kielégítő szexuális életét a saját egyéni összeillésük, a kölcsönös vágy, bizalom, tisztelet, a partnerek figyelmessége, játékossága, az átélt élmények minősége fogja meghatározni.
Egy 2020-as tanulmányban, amely több ezer nőt vizsgált, kiderült, hogy a szexuális elégedettség inkább a partnerrel való érzelmi kapcsolatból és a szexuális aktus során érzett közelségből fakad, mintsem a pénisz méretéből .
Az ilyen tévhitek azonban komoly szorongást és önbizalomhiányt okozhatnak a férfiakban, ami akár negatívan is befolyásolhatja a szexuális teljesítményüket.
5. Tévhit – „A szex az életkor előrehaladtával kevésbé fontos”
A következő tévhit elég gyakori és majdnem tabunak számít, kevesen kommunikálnak róla. A szex az életkor előrehaladtával kevésbé fontos, az idősebb korosztály szinte nem is él nemi életet.
Az igazság az, hogy az életkor előrehaladtával a szexualitás formája és intenzitása változhat, de ez nem azt jelenti, hogy kevésbé lenne fontos vagy kielégítő az egyének számára.. Az időskori szexuális életben gyakran nagyobb szerepe van az érzelmi intimitásnak és a kommunikációnak.
Egy 2018-as tanulmányban kiderült, hogy az idős emberek jelentős része továbbra is aktív szexuális életet él, és sokan közülük fontosnak tartják az intimitást és a szexet. Az idősebb korban a szexuális élmények gyakran mélyebb érzelmi kapcsolódást, nagyobb intimitást és kölcsönös megbecsülést foglalnak magukban. Idősebb korban a szexuális aktivitás nem csak fizikai örömforrás, hanem segít fenntartani az érzelmi és mentális egészséget is.
Fontos megérteni, hogy a szexualitás egész életen át tartó és folyamatosan változó része az emberi életnek.
Jelenleg számos tévhit kering a szex-szel kapcsolatban, ez csak néhány volt, amelyet kiemeltem. A konzultációim alatt mindig fontosnak tartom, hogy el tudjuk különíteni a tényeket a tévhitektől és egyes párok maguk számoljanak be azokról az élményekről, melyek kielégítőek számukra, és azokról, melyek frusztrációt, esetleges szorongást, csalódást okoznak.
Őszinteséggel, kölcsönös bizalommal, nyílt kommunikációval meg tudjuk oldani közösen az egyes elakadásokat, hogy mindenki átélhesse a harmonikus párkapcsolat és a kielégítő szexuális élet örömeit.
Hivatkozások
Journal of Sexual Medicine, 2020 - A nők szexuális elégedettsége és a partnerrel való érzelmi kapcsolat szerepe.
American Journal of Men’s Health, 2015 - A férfiak szexuális vágyait befolyásoló tényezők vizsgálata.
Archives of Sexual Behavior, 2019 - A nők szexuális elégedettségének érzelmi alapjai.
The Gerontologist, 2018 - Időskori szexualitás és annak fontossága az életminőség szempontjából.