Szeretet szervíz

A mostani élethelyzet mindenkit próbára tesz, nap, mint nap. Erőn felül kell teljesítenünk, szokatlan, váratlan helyzetekben. Sokunknak a gyerekekkel, családtagjainkkal telnek a napok, otthonról dolgozva. Örülünk, ha elvégeztük a teendőinket, vagyis túléltük a napot!

Ebben a káoszban nem sok idő jut magunkra, magatokra. Pedig ha egy kicsit oda tudtok figyelni egymásra, csodákra lesztek képesek!

Egy boldog kapcsolat minősége alakítja mindennapjaink színvilágát. Ebben a világban egyaránt helyet kap az érzelem és az értelem is. Nem az a fontos, hányszor mondjuk egymásnak, hogy „szeretlek”. Hanem azok a cselekedetek melyek bizonyítják egymás iránti folyamatos jelenlétüket, megbecsülést, odaafigyelést, őszinte szeretetet sugároznak.

„ A szeretet nem egy érzés! A szeretet beállítódás, gondolkodásmód, magatartásforma.”

Gary Chapman

Közszájon forog az a tévhit, hogy a szeretet mindent legyőz. Nem így van! A sok szőnyeg alá söpört és meg nem oldott konfliktus szép lassan felőrli a szeretetet. Ha képesek vagyunk ránézni saját vakfoltjainkra, ha eltökéltek vagyunk a változásban, a jobb élet már holnaptól elérhető. A megdolgozott és megfejlődött elakadások erősebbé teszik a párkapcsolatokat, családi kötelékeket.

 Gyakran nem a különbözőségek választanak szét minket, hanem a tehetetlenség, hogy elfogadjuk, felismerjük és éltessük ezeket az eltérő ismérveket. A kulcs a fejlődés maga! Az érzelmek irányításra szorulnak. Ha képesek vagyunk fejlődni és döntéseinkkel irányítani az érzelmeket, akkor jó úton haladunk a problémák megoldásában.

Íme egy pár példa a cselekvő szeretet mindennapos alkalmazására:

Hallgassátok meg egymást. Ez talán elcsépelt tanácsnak tűnhet. De ha belegondoltok, hányszor hallgatjuk meg a másikat inkább illedelmességből, mint szívből? Esténként szinte rádióadás szerűen mondjuk el egymásnak a napi híreket, történéseket. Fáradtak vagyunk, érdektelennek tűnhetnek ezek a beszélgetések. Próbáljuk meg egymás szemszögéből megérteni, éljük bele magunkat, kérdezzünk vissza egyes részletekre. Egy kis odaadással igazi hálát válthatunk ki a másikból.

Dícsérjünk bátran! Gyermekként rengeteg dícséretet kaptunk tanárainktól, szüleinktől, nagyszüleinktől. A felnőtt kor egyik legnagyobb hátránya, hogy a mindennapi életben ritkán kapjuk meg őket. Naponta hányszor szúrjuk le egymást kisebb – nagyobb dolgok miatt. És hol marad a dícséret? Egy –két pozitív visszaljéssel csodákat érhetünk el. Lehet az egy finom vacsora dícsérete vagy akár egy utálatos szemétkivitel elvégzése. 

Törődjünk magunkkal! Gyakran megesik, hogy a teendők és kötelességek sokaságában elveszik maga a személy. A napirend teljesítése minden energiánkat felemészt, nem marad idő másra. Fontos az énidő kialakítása, mely könnyen megtervezhető, bármilyen zsúfolt is legyen az adott nap. Lehet az egy reggeli nyugodt kávézás, délben egy picit hoszabb ebédidő, vagy akár este egy- két oldal a könyvünkből. A lényeg, hogy magunkban legyünk és próbáljunk meg feltöltődni. 

Csökkentsük a kritikát! Hányszor előfordult már, hogy bal lábbal keltünk fel és semmi sem volt jó aznap. Bárki bármit csinált, csak düh tört ki belőlünk. Általában az őszinte kritikát sokan meghallgatják, elgondolkoznak rajta. Vannak azonban érzékenyebbek akik sértésnek és zokon veszik. Fontos az egyensúly fenntartása a bírálat és az elismerés között.

Merjünk bocsánatot kérni! Egy egy veszekedés után, amikor mindketten bántó dolgokat hallotttunk, nehéz kiengesztelődni. Mindkét fél büszke, hisz a maga igazában és a másiktól várja a bocsánat kérést. Vegyünk egy nagy levegőt és fogalmazzuk át egy kicsit. Egy kis beismeréssel rövid idő alatt békét köthetünk.

Beszéljünk direkt módon! Általában elvárjuk egymástól, hogy a másik gondolatolvasó legyen. Tudhatta volna, kitalálhatta volna, mit szeretnék. Gyakori gondolatok. De amíg ezeket nem mondjuk ki szavakban, addig nehéz a másiknak folyamatosan azon aggódnia, vajon mit kellett volna megcsinálnia. Sokkal egyszerűbb rövid mondatokban megfogalmazni mit szeretnénk. Lehet az egy ebéd megfőzése vagy vacsora utáni mosogatás is.

Ezek ugyan apró cselekedetek, figyelmességek, de hosszútávon minden egyes mozzanat csodákra képes!